Równouprawnienie kościołów i związków wyznaniowych
Konstytucyjne ujęcie równouprawnia kościołów i innych związków wyznaniowych określone zostało w art. 25 ustawy zasadniczej (zwłaszcza w ust. 1 uzupełnionym o ust. 2 i 3), niemniej również w tym artykule ustrojodawca nie wprowadził jednego dla tego typu organizacji unormowania stosunków z nimi, dokonując rozróżnienia w ust. 4 i 5, co sprawia co najmniej, że przeświadczenie o równouprawnieniu tych organizacji może zostać zaburzone.
Jak wynika z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, zasada równouprawnienia kościołów i związków wyznaniowych oznacza, że wszystkie kościoły i związki wyznaniowe posiadające wspólną cechę istotną powinny być traktowane równo, a jednocześnie zasada ta zakłada odmienne traktowanie kościołów i związków wyznaniowych, które nie posiadają wspólnej cechy istotnej z punktu widzenia danej regulacji. Z art. 25 Konstytucji RP wynika ponadto dla organów władzy publicznej obowiązek poszukiwania w sferze stosunków z kościołami i związkami wyznaniowymi rozwiązań prawodawczych o charakterze konsensualnym, które znajdują akceptację adresatów. Ustawodawca nie może podejmować jednostronnych ingerencji w sferę stosunków między poszczególnymi kościołami i związkami wyznaniowymi (wyrok TK z 2 kwietnia 2003 r., K 13/02, orzecznictwo TK dostępne na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta